Napi jegyzet

Tömeges a szegénység Magyarországon - 2024 júniusában

2024. június 23. - Napi jegyzet

Az Egyensúly Intézet közvélemény-kutatása szerint (mely 2023 novembere és 2024 májusa között mérte fel a magyar állampolgárok anyagi helyzetét), körülbelül a lakosság 76%-a nem rendelkezik havi nettó 400 ezer forinttal, ami az átlagos életszínvonal biztosításához kell(ene). Sőt a helyzet ennél is…

Tovább

Károly Róbert azaz I. Károly uralkodása

Károly Róbert (eredeti nevén: Caroberto de Anjou) apja Martell Károly, anyja pedig Habsburg Klemencia volt. Apja szülei révén volt Árpád-házi rokon, mivel apai nagyanyja Mária, V. István magyar király lánya volt. (Tehát V. István dédunokájaként jött a világra 1288-ban) A magyar trón…

Tovább

Ferenc József magánélete

Ferenc József történelmünk meghatározó alakja volt, aki uralkodóink közül leghosszabb ideig ült a trónon 1848 és 1916 között. De milyen ember lehetett valójában ez a folyton egyenruhás viselő és a császári mivoltát katonai szolgálatként felfogó Habsburg uralkodó? Munkabírása, mély vallásossága és…

Tovább

Ideológiák és eszmerendszerek a jelenkori történelemben

Napóleon legyőzését követően, az 1815-ben záródó Bécsi Kongresszus után jelentős változások zajlottak Európában. Miközben a francia forradalom megmutatta a felvilágosodás nyújtotta eszmék gyakorlati megvalósítását, a Napóleon legyőző nagyhatalmak elnyomták azu újítókat. Emellett az ipari forradalom…

Tovább

Az európai megosztottság a 2020-as években

A 2020-as években a hagyományos bal- és jobb oldal politikai megosztottságának helyébe Európa-szerte egyre inkább a nagyhatalmi pozicionálásban és az integrációs viszonyulásban való ellentét lépett. Egyik végponton az atlantista és integráció-pártoló erők állnak, akik egy egységes, katonailag közös…

Tovább

Tisza István gróf (1861-1918)

Tisza István Imre Lajos Pál (Pest, 1861. április 22. – Budapest, Terézváros, 1918. október 31.) politikus, miniszterelnök, az MTA tagja. A nevéhez kapcsolódó két legismertebb esemény az Osztrák–Magyar Monarchia háborúba lépése második miniszterelnöksége idején, s az ellene elkövetett gyilkosság az…

Tovább

Bocskai István és szabadságharca

A török ellen zajló 15 éves háború (1591-1606) sikereit a Habsburgok két országrész egyesítésére akarták felhasználni. Giorgio Basta császári generális vezetésével Erdélybe császári csapatok vonultak s 1603. nyarán átvették a hatalmat. Basta azonban vasvesszővel kormányozta az erdélyieket. A…

Tovább

Magyar történész legendák

A történelem magyar kutatóit, történészeit, oktatóit számba venni egyszerre könnyű és ugyanakkor nehéz feladat is. Könnyű azért, mert hihetetlenül sok a nagyszerű és maradandó eredményeket produkáló magyar történész, de pont ugyanazért nehéz is, hiszen a sok száz – talán ezer – magyar kutatóról…

Tovább
süti beállítások módosítása