Napi jegyzet

Ideológiák és eszmerendszerek a jelenkori történelemben

2024. június 10. - Napi jegyzet

Napóleon legyőzését követően, az 1815-ben záródó Bécsi Kongresszus után jelentős változások zajlottak Európában. Miközben a francia forradalom megmutatta a felvilágosodás nyújtotta eszmék gyakorlati megvalósítását, a Napóleon legyőző nagyhatalmak elnyomták azu újítókat. Emellett az ipari forradalom vadkapitalizmust teremtett, ami széles tömegeket döntött nyomorba és új fajta kiszolgáltatottságba. Az új problémák új eszmerendszereket teremtettek. Megszületett a

  • liberalizmus
  • nacionalizmus
  • szocializmus
  • konzervetivizmus

Liberalizmus: Más néven szabadelvűség. Az egyéni szabadságjogok kiterjesztését, szabadon működő piacgazdaságot, az emberek életébe és a gazdasági folyamatokba történő minimális állami bevatakozást és a többpárti parlamenti demokráciát követelő eszmerendszer. Filozófus: Stuart Mill és Adam Smith.

ideologiak.jpg

Nacionalizmus: A saját nemzet kultúrájának, hagyományainak és múltjának mindenek elé helyezését és legfőbb értéknek tekintését képviselő eszmeáramlat. Egyik fontos eleme a nemzeti szimbólumok, címerek, zászlók, himnuszok, emlékhelyek tisztelete, használata. A nacionalizmus szélsőséges formájában a többi nemzetet vagy bizonyos nemzeteket megbélyegez, alacsonyabb rendűnek állít be, így szélsőjobboldali náci vagy fasiszta ideológiát alkot.

Kommunizmus-Szocializmus: Karl Marx és Friedrich Engels 1848-ban jelentették meg a Kommunista kiáltványt. Lényege: a politikai hatalmat proletár-forradalmakkal azon társadalmi osztály kezébe kell adni, mely a javak előállítását végzik, így a munkásság és parasztság kezébe. A kommunizmus másik alaptétele: törekedni kell arra, hogy az emberiség egyenlőségben élhessen. Két alapfogalom: permanens forradalom és osztályharc. 

Szocializmus: Olyan eszmeáramlat, mely a társadalmi berendezkedést a szociális igazságosság szemszögéből vizsgálja és próbálja megváltoztatni. Szociáldemokratizmus: A szocialista törekvések demokratikus úton való megvalósítása.

Konzervativizmus: A fennálló  társadalmi különbségek fenntartása (konzerválása), a meglévő vallási, politikai, kulturális szokások és intézmények tisztelete, a hagyományos értékek megbecsülése (Isten, haza, család), erkölcsösség, illetve többnyire tekintélyelvűség jellemzi. Filozófus: Edmund Burke

allec_lent_napijegyzet.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://napijegyzet.blog.hu/api/trackback/id/tr7718424309

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2024.06.10. 19:21:37

Magyarorszägon van vagy 2 millió elmebeteg, akik szerint - a teljesség igénye nélkül - IV. Béláék, Dobó Istvánék, az 1848-as huszárok, a pesti srácok, és még sok honvédő háború párti. Ezek a mongolFIdióták beszopták azt, hogy Európa legjobb védekezési stratégiája a fegyverletétel. Máshol, Európában nem ennyire hülyék az emberek, de mondjuk nem is mossák az elmebetegek agyát ilyen hülyeséggel az adófizetőktől lopott pénzen.

Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2024.06.10. 19:25:31

Sajnos egyébként azt a vitában senki sem mert igazán bevállalni, hogy Deutsch Tompikának elemi szinten elmagyarázza, hogy egy agresszor ellen nem a fegyverletétel a helyes dolog. És még az is megkérdőjelezhető, hogy békepárti dolog-e nem ellenállni az agresszornak. A II. Világháború története például azt mutatja hogy ha engednek az agresszornak, akkor csak vérszemet kap. Putyin is több olyan engedmény után támadta meg Ukrajnát, amitől csak vérszemet kapott. Ugyanolyan fasz, mint Hitler, és nem szabad letenni előtte a fegyvert, nem is béke pártiság letenni a fegyvert, hanem háború pártiság. Az EU-ban egyetlen háborúpárti miniszterelnök van: Orbán. Talán még FIco, az is nagy fasz.
süti beállítások módosítása